Trump-Biden TV tartışma programında dikkat çeken 10 nokta

Ohio eyaletinin Cleveland şehrinde gerçekleştirilen açık oturumu FOX TV’den deneyimli sunucu Chris Wallace yönetti. Anayasa Mahkemesi’ne yeni atanacak yargıç, salgınla mücadele, ekonomi, ırkçılık ve şiddet olayları ve seçim güvenliği konuları ele alındı.

Dış politika ve ulusal güvenlik konuları ilk programda konuşulmadığı programı 100 milyon kişi izlerken şu noktalar dikkat çekti:

-Moderatör Chris Wallace programı idare edemediği için tepki aldı. Başarısız moderatörlük yaptı.

-Covid-19 tedbirleri nedeni ile uzak mesafeli koltuklarda az sayıda izleyici stüdyoda yerini aldı. Başkan Trump ile Başkan Yardımcısı Biden sağlık tedbirleri nedeni ile el sıkışmadı.

-Putin’in köpeği, yalancı, palyaço, aptal olmak üzere hakaretler havada uçuştu.

-Demokrat Başkan Adayı Biden sakin, Başkan Trump gergin idi. Başkan Trump, Biden’nin konuşmalarını sürekli kestiği görüldü

-Başkan Trump, Biden’ın oğlu Hunter Biden üzerinden yüklenir iken, Biden ise, Başkan Trump’ın vergi beyannamesinde bulunmamasından, Covid-19 mücadeledeki yanlışlara kadar hata yaptığını dile getirdi.

-Trump’ın vergi beyannamesini açıklayacağım bir zaman demesine, Biden “İnşallah” demesi, bilhassa Müslüman dünyasında trend oldu.

-Kararsızları daha çok etkilenmesinde öncü olan TV açık oturumunda beklenilen olmadı.İki adaya somut çözüm önerilerine yönelmedikleri için, beklenildiği gibi büyük bir ses getirmedi.

-Trump’ın aşırı beyaz grubu kanaması gündeme oturur iken, Trump, Biden güvenlik güçlerinin seçimde desteği alamadığının altını çizdi.

-Başkan Trumpun posta yolu ile oy verme işlemlerinin usulsüz olacağı ve bunun mahkemede biteceği belirtmesi dikkatlerden kaçmadı.

-TV açık oturumundaki on anketlerde kazançlı çıkanın Biden olduğu daha çok verildi. (Örnek: CBS:%60 Biden %30 Trump)

Gelecek TV Açık Oturum Programlarının Detayları:

7 Ekim’de: Salt Lake City’de Başkan Yardımcısı Mike Pence/ Senatör Kamala Harris — Moderatör :Susan Page, USA Today

15 Ekim’de:Miami’de Başkan Trump/Başkan Yardımcısı Biden- Moderatör: Steve Scully ,C-SPAN

22 Ekim’de: Nashville Başkan Trump/Başkan Yardımcısı Biden — Moderatör: Kristen Welker, NBC News

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com