Trump-Biden final münazarada dikkat çeken noktalar

Ali Cinar
Oct 25, 2020

--

İkinci ve final Trump-Biden münazarası Tennessee eyaletinin Nashville Kentinde gerçekleşti. Münazara Komisyonun yeni koyduğu kurallar çerçevesinde adayların birbirlerinin sözünü kesmesini önlemek için sözü biten adayın mikrofonu ‘sessize’ alındı.

Dikkat Çeken Noktalar

-İlk münazaraya göre daha sakin ve medeni olarak geçti. Başkan Trump’ın daha dikkatli ve hazırlanmış şekilde münazaraya çıktığı gözlerden kaçmadı.

-Kovid-19 mücadele, göçmenlik reformu, ekonomi ,ulusal güvenlik, iklim değişikliği ırkçılık, liderlik ve aile konuları konuşuldu. Dış Politika konuşulmadı ancak Rusya, Çin ve Kuzey Kore isimleri adayların konuşmalarında geçti.

-Moderatör Kristen Welker münazarayı başarılı yönetti.

-Adaylar yeni bir şey söylemedi. Başkan Trump, Biden’nin 8 yılda Beyaz Saray’da görevinde icraat yapmadığını belirtirken, Biden seçimi, ulusun karakteri üzerine bir savaş olarak dile getirdi

-Gecenin kazananı tam yoktu. Demokratlara göre Biden, Cumhuriyetçilere göre Trump kazanan taraf oldu.

-Başkan Trump sahneye maskesiz, Biden maske ile sahneye geldi.

– 45 milyona yakın seçmen posta yolu ile veya sandıklara giderek erken oy kullandığı ve kararsız seçmenlerin oranı %3 olduğu için bu final münazaranın seçime direkt olmaz.

250 milyon seçmeni olan ABD’de sandığa gitme oranı yüzde 60’ı bulmuyordu. Ancak 2020 Başkanlık seçimlerinde oy kullanma oranı yüksek gerçekleşiyor. 2016 da 138 milyon oy kullanmıştı, bu seçimlere sayının 170 milyon olması tahmin ediliyor.

--

--

Ali Cinar

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com