Terör örgütü PKK/YPG temsilcisi, ABD’li yetkililerle görüştü

Terör örgütü PKK/YPG’nin temsilcisi ABD’de dikkat çeken temaslarını sürdürüyor. Dış Politika Analisti Ali Çınar, CNN Türk canlı yayınında terör örgütü temsilcisinin temaslarıyla ilgili konuştu. Temsilcinin ABD’de PKK ağzıyla mesajlarını verdiğini söyleyen Çınar, “ABD Suriye’de varlığını sürdürmek istiyor. Aynı zamanda terör örgütü ile de yakın çalışmaya devam edeceğini açıkladı. 177 milyon dolarlık bütçe de gelecek yılda da garantilemiş gibi duruyor.” ifadelerini kullandı.

Ana gövdesini PKK/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri temsilcisi İlham Ahmed ABD’de ve oradaki temaslarını sürdürüyor. İlham Ahmed, Beyaz Saray ve kongre temasları sonrası Washington Enstitüsü’nde konuştu. Dış Politika Analisti Ali Çınar, CNN Türk canlı yayınında terör örgütü temsilcisinin temaslarının detaylarını aktardı.

“RESMEN PKK AĞZIYLA KONUŞTU”

Çınar, “Washington Enstitüsü’nde, PKK/YPG ile organik bağı olan Suriye Demokratik Güçleri’nin temsilcisi temaslarını sürdürüyor. Beyaz Saray ve kongre temaslarının ardından bir düşünce kuruluşunda söz aldı. Burada resmen PKK ağzıyla konuştu. Türkiye’nin Suriye’de bölücü faaliyetlerde bulunduğunu ve bundan rahatsız olduklarını söyledi. ABD ağzıyla da ‘ABD Suriye’den çıkmayacak’ mesajı verdi. Suriye’den ABD’nin askerini çekip çekmeyeceği gündemdeydi.” dedi.

“177 MİLYON DOLARLIK BÜTÇE GARANTİLENDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus lider Putin ile yarın yapacağı görüşmeyi ABD’nin de yakından takip ettiğini söyleyen Çınar, “Terör örgütü temsilcisinin temasları belki tesadüf olabilir. Rusya da PKK ile çalışıyor aynı zamanda, PKK’yı terör örgütü tanımıyor. Bu terör örgütü temsilcisinin Rusya ile de yakın ilişkileri bulunuyor. Ancak bu ziyaretin önemini göstersek de ABD, Erdoğan-Putin zirvesini yakından takip ediyor. Çünkü ABD Suriye’de varlığını sürdürmek istiyor. Aynı zamanda terör örgütü ile de yakın çalışmaya devam edeceğini açıkladı. 177 milyon dolarlık bütçe de gelecek yılda da garantilemiş gibi duruyor. Rusya’da alınan karar burayı da etkileyecek.” dedi.

“CİDDİ MESAJLAR VAR”

ABD’nin terör örgütü PKK’ya yardımlarına değinen Çınar, “Biden yönetimi PKK’ya desteğini sürdüreceğini güçlü bir şekilde vurguluyor. ABD Kongresi’nden de ciddi mesajlar var. Bir değişiklik olacağı beklenmiyor.” ifadelerini kullandı.

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com