OCHA İstanbul’u neden seçti?

Geçen hafta Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nin İstanbul’a taşınması ile ilgili New Yorkta çok önemli bir antlaşma imzalanmıştı.İmza töreninde BM Türkiye Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ile İnsanı İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock bu önemli girişime öncülük ettiler.

OCHA’nın İstanbul’u tercih etme sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:
-İstanbulun lokasyon avantajı
-Ortadoğu ve Afrika yardımlarını koordine edilebilecek en iyi üs
-Türkiye’nin son dönemde Birleşmiş Milletler içinde attığı başarılı adımlar
-Türkiye’nin BM bazı ofislerine hali hazırda ev sahipliği yapması ve karnesinin iyi olması

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Türkiyenin Birleşmiş Milletlerde önemli görevler üstlendiğini ve dünyada zorda olan insanların yaşamlarını iyileştirmek için birçok konuda öncü olduğunu dile getirdi.Büyükelçi Sinirlioğlu, dünyadaki mülteci nüfusunun %20sinede ev sahipliğini vurgulayarak, Türkiyenin BM için bölgesel Merkez olduğunu söyledi.

OCHA Türkiye, Suriye İnsanı Müdahale Planını (HRP) tüm Suriye için topluca uygulamak için birlikte çalışan üç OCHA merkezinden biridir. OCHA Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nin 2449 kararlarının gerektirdiği şekilde Türkiye’den Suriye’ye yapılan sınır ötesi insanı yardımı koordine etmek.

OCHA, acil durumlara müdahale sağlamak için insanı yardım aktörlerini bir araya getirmekten sorumlu Birleşmiş Milletler Sekreterliği’nin bir parçasıdır. OCHA’nın yetkisi, Aralık 1991 tarihli Genel Kurul (GA) 46/182 kararına dayanır.

Türkiyede kaç BM ofisi var? 13

Gıda ve Tarım Örgütü(FAO)
Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO)
Uluslararası Göç Örgütü (IOM)
BM Kadın Bİrimi
BM Kalkınma Planı(UNDP)
BM Nüfus Fonu
BM Mülteci Örgütü (UNHCR)
BM Enformasyon Merkezi
BM Çocuk Birimi( UNICEF)
BM Endüstriyel Gelişme Birimi (UNIDO)
UN Gönülleri
Dünya Gıda Programı
Dünya Sağlık Örgütü

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com