Guterres’ten BM Güvenlik Konseyi’nin misyonuna övgü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugünkü BM Güvenlik Konseyi toplantısında, “BM Güvenlik Konseyi’nin, kırılganlık ve çatışma hususlarını ele almada önemli bir rolü bulunmaktadır” diyerek BMGK’nın misyonuna övgüde bulundu.

5 yıllık görev süresi 2021 sonunda dolacak olan ve 2022’de başlayacak olan yeni dönemde de 2. defa görev almak istediğini BMGK üyelerine ve BM Genel Kurul Başkanı’na gönderdiği mektupla bildiren Guterres, hassas durumdaki veya savaşın etkilediği ülkelerde barışı sürdürme ile ilgili sıkıntıları incelemek için Konsey’in düzenlediği üst düzey sanal toplantıda bir konuşma yaptı.

Bir tercüman aracılığıyla Fransızca konuşan Guterres, “Konsey erkenden harekete geçerek, tedbirler alarak, çatışmanın temel nedenlerini çözmek için ilişkileri stratejik biçimde sürdürerek ve tek bir ağızdan konuşarak uluslararası topluluğun siyasi ve mali desteğini kullanabilir, kritik ihtiyaç bölgelerine dikkat çekebilir ve gerekli bölgelerde çatışma aktörlerinin bağlılığını artırabilir,” dedi.

BM Genel Sekreteri, bir yandan yoksulluk çemberinin kırılması ile barışın tanınmasına ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik çağrıların birbirlerine bağlı olduğunu vurgularken diğer yandan da katılım çağrısında bulundu.

Genel Sekreter, “Fırsat eşitliğinin, korunmanın, kaynaklara ve hizmetlere erişimin ve karar verme süreçlerine katılımın teminat altına alınması salt ahlaki ve hukuki yükümlülükler değildir. Ülkeler çatışma tuzağından gerçek anlamda kurtulmak istiyorsa bunlar gerekli birer koşul,” diyerek sözlerine devam etti.

Afrika Birliği girişimlerine destek

BM, Afrika Birliği (AB) ve bölgesel yönetimlerle birlikte çatışmaları önlemek, çözümlemek ve ülkelerin toparlanmalarını arttırmak için çalışıyor. Genel Sekreter, Afrika Birliği (AB) barış destek operasyonlarının öngörülebilir ve sürekli finansman gereğinin devam ettiğini belirterek, konuyu ele alması için Konsey’e çağrıda bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, KOVID-19 salgınının ve salgının “sağlık ve sosyo-ekonomi üzerindeki “yıkıcı” etkilerinin kırılgan uluslar için başka bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.

Mahamat, “Devletlerin kırılganlığı Afrika’da kalkınmanın önünde büyük bir engel olmaya devam ediyor ve bu zorlukların üstesinden gelmek Afrika Birliği’nin mutlak önceliğidir ve uluslararası gündemimizin temellerinden biri olmaya devam etmektedir,” dedi.

Küresel ateşkes

BM Genel Sekreteri, yalnızca bir ay kadar önce gerçekleşen ve kıtadaki çatışmalarla ilgili temel sorunları çözmeyi hedefleyen “Silahları Susturma” girişimi için sekretere desteğini bir kez daha dile getirme fırsatı sunan dördüncü BM-AB Yıllık Konferansı’nda eş başkanlık yaptığını büyükelçilere bildirdi.

Guterres, “Küresel ateşkes çağrım, bu öncü girişimle birlikte elbirliğiyle ilerliyor,” diyerek şiddet olaylarında yer alan tüm tarafların, mücadelesini ortak düşman olan KOVİD-19’a karşı sürdürmesi için yürüttüğü aylar süren mücadelesini vurguladı.

‘Yeni ve cesur’ adımlara ihtiyaç var.

Yeni Yıl vaadine bakarak, Liberya eski Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Konsey tartışmasının çatışma, yerinden edilme ve çaresizliği bitirmeye yönelik “yeni ve cesur adımlara” ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Nobel Barış Ödülü sahibi Sirleaf, BM’nin Genel Sekreterin salgın sırasında iklim eylemini ve ateşkesi savunduğu bir dönem olan geçen sene 75. yıldönümünü kutladığını hatırlattı.

Bu yıl aynı dönüm noktasını kutlayacak olan BM Mülteci Ajansı UNHCR’ın “varlığını sürdürmesi kolektif bilincimiz için bir lekedir,” dedi. “Bu, barışın peşinden gitmediğimiz, kırılganlığı ele almadığımız anlamına geliyor.”

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com