Ali Cinar

May 24, 2021

2 min read

Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’ Yi Es Geçecek

ABD Dışişleri Bakanlığının yaptığı resmi açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba ve Perşembe günleri İsrail ve Filistinli meslektaşları ile görüşmek üzere Ortadoğu’ya gidecek.Bakan Blinkennin ayrıca Mısırlı ve Ürdünlü mevkidaşları ile görüşmesi bekleniyor.

ABD’li, İsrailli ve Filistinli yetkililer Blinken’in tüm programının detaylarını açıklamaz iken, Dışişleri Bakanlığı Filistinliler için daha iyi bir gelecek inşa etmek için birlikte çalışacağını” açıkladı.

Bakan Blinken’in Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana Ortadoğu’ya ilk ziyareti olacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılarından Hady Amr Kudüs’te, Joey Hood Kuzey Doğu Suriye, Libya ve Tunus ziyaretini Cuma günü tamamladı.Ayrıca Pentagon Merkez Komutanlığı’ndan General Frank McKenzie bu hafta Irak’ı ziyaret etti.

Bakan Blinken yerine Bakan Yardımcısı Sherman Türkiyede

ABD Dışişleri Bakanlığı ,Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın 28 Mayısta Ankarada olacağı ve resmi yetkililerle görüşeceği açıklandı.Bakanlık “Bakan Yardımcısı Sherman’nın ziyaretinin amacının , karşılıklı zorluklarla yüzleşmek ve sorunlu alanları tartışmak olduğu ve görüşmelerinde ABD-Türkiye ilişkisinin önemini vurgulayacağı belirtildi. Bakan Yardımcısı Sherman’nın gelecek ay NATO zirvesinde görüşecek olan Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantısının ön hazırlığı olduğu da belirtildi.

Türkiye’yi çok iyi tanıyan Bakan Yardımcısı Sherman, özel danışmanlık firmasında çalıştığı dönemde yazdığı bir makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus Devlet Başkanı Putin’e “Otoriter Lider” demişti. Koyu bir nato savunucusu olan Sherman, Başkan Clinton ve Başkan Obama döneminde üst düzeyde görevlerde çalışmıştı.

Dışişleri Bakanı Blinken’nin Türkiyenin İsrail’e sert sözleri ve çıkışlarından dolayı rahatsız olduğu ve İsrail-Filistin geriliminde Türkiye ile temas hiç etmemesi gözlerden kaçmadı. Bakan Blinken Ortadoğu ziyaretinde Türkiyeyi eklememesi Türkiye’nin İsrail politikasında sert tutumuna bağlandı. Dolaylı olarak ,Gazze’de yaşanan olaylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ABD Başkanı Joe Biden’ı doğrudan hedef alarak “kanlı elleri ile tarih yazmak” açıklaması ile Türk -ABD ilişkilerini etkilediğini görülüyor/

Koyu bir NATO savunucusu. •Clinton, Obama ve Biden’la çalıştı. •Suriye, İran, İsrail konularında uzman. •Türkiye’ye yabancı değil, bölgeyi biliyor. •Erdoğan Putin’e ‘otoriter lider’ demişti.

Sherman ayrıca Brüksel, Jakarta, Phnom Penh, Bangkok ve Honolulu’yu da ziyaret edecek.

Çavuşoğlu-Blinken Telefon Görüşmesi:

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price,Bakan Blinken ve Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile yapılan telefon görüşmesi sonrası resmi açıklamada bulundu

“Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ve Afganistan’daki ortak çıkarlarımız da dahil olmak üzere ABD ile Türkiye arasındaki işbirliğinin önemini tartıştı. Bakan, NATO Müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasındaki müzakerelere ABD’nin desteğinin sürdüğünü kaydetti ve insan hakları ve temel özgürlüklerin geliştirilmesi ve korunmasının önemini vurguladı.”

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.