BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’den Akdeniz’de “acil eylem” çağrısı

Ali Cinar
1 min readOct 7, 2020

--

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Avrupa’da güvenlik arayışı içinde Orta Akdeniz’i geçmeye çalışan göçmenlerin karşılaştığı “akıl almaz dehşet”i ele almak için “acil eylem” çağrısında bulundu.

OHCHR, Libya’da insanların yoksunluk ve tacizle karşı karşıya kaldığı, ancak “günlerce denizde” sürüklenmeye bırakıldığı “şiddet döngüsü” olarak adlandırdı.

OHCHR, çoğu zaman teknelerinin yetkililer tarafından tehlikeli bir şekilde durdurulduğunu ve Libya’ya geri döndüğünü belirterek, göçmenlerin daha sonra keyfi gözaltı, işkence ve diğer ciddi insan hakları ihlallerine maruz kaldıklarına dikkat çekti.

COVID-19 salgını sırasında durum dahada kötüye gittiğini belirten, OHCHR, insanı arama ve kurtarma gemilerinin denize açılmasının engellenmesi ve buna yardımcı olan sivil toplum gruplarının erişiminin olmamasının altı çizildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yaptığı açıkalama, “Göçmenlerin başına gelenler, göçmenlik yönetiminin başarısız bir sisteminin sonucudur.’ dedi.

Libya’dan kaçanlar

Yeterli güvenli ve düzenli göç kanallarının olmamasına rağmen, göçmenler genellikle birçok kez tehlikeli deniz yolculuğuna çıkmaya devam ettiği belirtilirken, Libya Sahil Güvenlik tarafından göçmenlerin zor şartlar altında yakalandıklarını bildirdi.

Bazı raporlar, göçmenlerin denizde zorda olmasına rağmen, ticari gemilerin yardımlarına gelmediğini yansıtırken, diğerleri ticari gemilerin bazı göçmenleri sadece bireyleri Libya’daki gözaltı merkezlerine iade etmek için aldığını doğruladı.

OHCHR temsilcisi, eğer bu iddialar doğru ise, usulüne göre uygun olarak soruşturulması gerekir dedi.

Buna benzer zorlukların Yunanistan dahil başka ülkelerdede yaşandığını birçok açıklamada belirten OHCHR, göçmenlerin şartlarının düzeltilmesi için uzun zamandır çaba harcadığı da biliniyor.

Avrupa’ya gitmek için denizi geçmeye teşebbüs ettikten sonra Libya’da kıyıya dönen göçmenler, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) yardım görevlileri tarafından destekleniyor.

--

--

Ali Cinar

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com