Biden’nin Ilk 100 Günü Ve Önemli Ayrıntılar

ABD Başkanı Joe Biden’nin 100 günlük icraatını, Amerikan Kongresindeki konuşmasını 26 milyon 900 bin izleyici seyrederken, Kongre’de pandemi tedbirleri nedeniyle 200 kongre üyesi sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde oturarak Biden’i dinledi. İlk defa iki kadın, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Başkanın konuştuğu kürsünün arkadasında oturdu.

Biden’in görev süresi, Senatonun 6 Ocak Capitol isyanlarından sonra Trump’ın ikinci suçlama davasını yürütmesiyle başladı. Kongre daha sonra, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı olan ÇOVİD-19 teşvik faturasını müzakere etmek ve geçmek için haftalar harcadı. Önümüzdeki haftalarda Kongrede gündeme gelmesi beklenen 2,25 trilyon dolarlık iş ve altyapı teklifini de tanıttı. Başkan, Trump’ın bazı katı göç politikalarının tersine çevrilmesi ve salgınla mücadele için kaynakları genişletmeyi amaçlayan emirleri de içeren bir dizi idari eylem imzaladı. Yönetim, Biden’in ilk 100 günde 200 milyon ÇOVİD-19 aşısı uygulama hedefinin erken karşılandığını söyledi.

Mevcut Kongrede, geçmiş dönem başkanlıklarında çıkarılan yasa sayısıyla karşılaştırıldığında sadece 11 yasa çıkarıldı. FiveThirtyEight tarafından yapılan bir analize göre, Barack Obama 14 yasayı, George W. Bush yedi yasayı ve Bill Clinton ilk 100 gününde 22 yasayı imzaladı. Bu, Roosevelt için 76 ve Harry Truman için 53 idi.

Başkan Biden, bugüne kadar 42 özel kararnameye imza attı.Başkan Trump 33, Başkan Obama 19, G.W. Bush 11 özel kararnameye 100 gün içinde imza atmıştı.

Yapılan son anketlerde Başkan Biden’nin yaptıkları işleri onaylayan 53% olurken, Demokratların% 93’u Biden’dan memnun( NPR/PBS NewsHour/Marist)

İşsizlik: % 6 olur iken, ABD’li işverenler, 20 Ocaktan bu yana 1,2 milyondan yeni iş alımı yaptılar ancak yaklaşık 10 milyon Amerikalı hala işsiz ve işsizlik oranı salgın öncesinden yaklaşık 2,5 puan daha yüksek durumda. KOVİD-19 vakaları: % 73 düşüş yaşanırken, aşılanan Amerikalıların sayısı 200 milyonu geçti

Dış Politika:
Biden göreve başladığından bu yana diğer dört alana odaklandı: Afganistan, Çin, İran ve Rusya.

ABD’nin Amerika’nın en uzun savaşını başlatmasından yirmi yıl sonra, Biden, New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Pentagon’a 2001 terörist saldırılarının 20. yıldönümü olan 11 Eylül’den önce, Washington’un hemen dışındaki Afganistan’dan asker çekmeyi taahhüt etti.

Başkan ayrıca, 2018’de Trump yönetimi tarafından terk edilen Başkan Barack Obama döneminde 2015’te yürürlüğe giren ABD-İran nükleer anlaşmasını geri dönmek için harekete geçti.

Biden yönetimi, Moskova’nın 2020 ABD seçimlerine müdahalesine, SolarWinds siber saldırısına ve devam eden işgali ve Kırım’daki “ağır hak ihlallerine” yanıt olarak Rusya’ya kapsamlı yaptırımlar ve diplomatik sınır dışı uygulamalar çıkardı.

Biden yönetimi ayrıca ABD finans kurumlarının Rusya merkez bankası ve diğer önde gelen finans kurumları tarafından ihraç edilen tahviller için birincil piyasaya katılmasını da yasakladı. Yaptırımların yayınlanmasından iki gün önce Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü ve bu yıl içinde iki ülke arasında bir zirve önerdi.

Başkan Biden, “Çin liderine, Amerika’nın insan hakları, temel özgürlükler ve ittifakları konusundaki taahhüdünden geri adım atmayacağını vede Hint-Pasifik bölgesinde güçlü askeri varlığımızı sürdüreceğimizi kendisine söyledim. Bir çatışma başlatmak için değil çatışmayı önlemek için’ bunu yapacaklarının altını çizdim” dedi.

İklim Değişikliği
Geçen hafta Biden, görevdeki ilk 100 günü içinde küresel bir iklim zirvesine ev sahipliği yapma vaadini yerine getirdi. Etkinlik sırasında, ABD’yi sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2005 emisyon seviyelerinin% 50 ila% 52 altına düşürmeyi taahhüt etti.

Biden’in iç politikaya yönelik, kanseri bitirme, polis reformu ve ortak sınıf destek konusunda bazı açıklamalar yapması da dikkat çekti.

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store