Biden’in ekibindeki 3 Türk kadını

ABD Başkanı Joe Biden 20 Ocak’ta görevine başlarken, kabinesine seçtiği isimler bir bir Senato’dan onay alarak görevlerine başlıyor.

ABD Merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) Başkanı Avril Haines, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Senato’dan onay alarak görevlerine başladılar. Ulaştırma, İç Güvenlik, Ticaret Bakanlarının onaylanmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Joe Biden ilk üç günde 30 kararnameye imza atarak bir rekor kırdı. Zira eski Başkanların ilk bir haftasında kararname sayısı beşi geçmediğini biliyoruz. Kovid-19 ile mücadeleden, iklim değişikliğine birçok karara imza attı. Bilhassa ekonominin iyileştirilmesi konusunda adımları dikkate değer oldu.

Biden Yönetiminin Türk-ABD ilişkilerine nasıl bir yol alacağı tam olarak bilmiyoruz ancak 3 başarılı Türk kadının Biden Yönetiminde olması çok kritik ve önemli. Hem Türkiye açısında hemde yeni nesillere güzel örnek olması açısından.

Didem Nişancı, Hazine Bakanlığı Özel Kalem Müdürü
Özge Güzelsu, Savunma Bakanlığı Hukuk Müşaviri
Naz Durakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Kongre ilişkilerinden sorumlu müsteşar yardımcısı.

Aslında, ABD Kongresinde çalışan birçok genç Türk kökenli olduğunu belirtmem de fayda var.

Naz Durakoğlu da daha önceden Temsilciler Meclisi Üyesi Michael McMahon ve William Keating ile daha sonra da Senatör Jeanne Shaheen’le çalışmıştı. Şu anda da Kongre Üyesi Alcee Hastings’in Özel Kalem Müdürü olan Lale Morrison ile Kongre Üyesi Eddie Bernice Johnson’ın Özel Kalem Müdürü Murat Gökçiğdem Kongre’de iyi pozisyonlarda görev yapıyorlar.

Bunun dışında Leyla Moses-Ones de ABD’nin Arnavutluk Büyükelçi Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Bu farklı kurumlarda görev yapan Türk kökenli vatandaşlarımızın görev almaları, birer başarı hikayesi olarak dikkat çekiyor.

Amerika’da seçimle yerel eyaletlerde görev yapmış Türkler: John Alpay, Kemal Bozkurt, Esin Busche, Hacıbey Çatalbaşoğlu, Jay Karahan, Ali Paksoy,Aycha Sawa, Tayfun Selen, Malik Tunador, Erdem Ural, Sel Yackley, Mehmet Yar

Amerikada politik atama ile yerel eyaletlerde görev yapmış Türkler: Halil Süleyman Özerden, Hüseyin Bayram ve Derya Taşkın

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com