Biden’dan 1.9 trilyonluk “Amerika’yı Kurtarma Planı”

Seçilmiş Başkan Joe Biden, 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 ile mücadele kapsamında ekonomik teşvik paketini açıkladı.

Biden’in açıkladığı “Amerikan Kurtarma Planı” başlıklı pakette aşıların geniş çapta dağıtılacağını, aileleri ve firmaları ayakta tutmayı amaçlayan teşviklerin önlemlerini içeriyor.

1 trilyon 900 milyar dolarlık pakette neler var?

– Çoğu Amerikalıya bin 400 dolarlık doğrudan ödemeler, Aralık ayındaki 600 dolarlık ödemeler dahil toplam yardım 2 bin dolarlık yardım yapılması.

– Federal haftalık işsizlik ödeneğinin 400 dolara çıkarılması ve Eylül sonuna kadar uzatılması -Federal asgari ücreti saat başına 15 dolara çıkarmak

– Eyalet ve yerel yönetim yardımı olarak 350 milyar dolar.

– K-12 okulları ve yüksek öğretim kurumları için 170 milyar dolar- Kovid-19 testi için 50 milyar dolar.

– Eyaletler, yerellikler ve kabilelerle ortaklaşa ulusal bir asi programına 20 milyar dolar -Çocuk Vergi Kredisini yıl için tamamen iade edilebilir hale getirmek ve krediyi çocuk başına 3 bin dolara çıkarmak (6 yaşın altındaki bir çocuk için 3 bin 600 dolar )

Seçilmiş Başkan Joe Biden “Harekete geçmeliyiz ve şimdi harekete geçmeliyiz.” diyerek, “Az önce anlattıklarımın ucuza gelmediğini biliyorum, ancak bunu yapmamak bize pahalıya mal olacak” dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile Senato Demokrat Lideri Chuck Schumer, Biden’in yeni ekonomik paketini olumlu karşılarken, çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Biden 20 Ocak’ta göreve geldikten sonra Kongre’de paketin görüşülmesi ve oylama yapılması bekleniyor.

Seçilmiş Başkan Biden’nin ayrıca daha geniş çapta bir ekonomik reform paketi için çalışmalar yaptığı açıklandı.

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com