Başkan Biden’ın, dış politika açılımını nasıl okumalıyız?

Ali Cinar
2 min readFeb 5, 2021

--

ABD Başkanı Joe Biden, bugün Dışişleri Bakanlığına giderek yaklaşık 3 saat zaman geçirdi. Ziyaretinde, Dışişleri Bakanlığında çalışanlar ile görüşmesi dışında başınada önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Biden’nin Bakanlıklar arasında ilk resmi ziyaretini Dışişleri Bakanlığına yaptığını belirtebiliriz.

Açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaparken, Başkan Yardımcısı Kamala Harris de kısa bir konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı Blinken konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

” İklim krizini ele almak, ülkemizdeki toplulukları korumak için diplomasiye ihtiyacımız var. Otoriterliğin yükselişini kontrol etmek, tehlikeli silahların yayılmasını önlemek, demokrasiyi desteklemek, insan haklarını savunmak için diplomasiye ihtiyacımız var”

Konuşmasında Başkan Biden’nin seçim kampanyasında dediği “İç Politika,Dış Politikadır.Dış Politika,İç Politikadır” sözünü tekrarlayan Bakan Blinken, “İçerdeki gücümüz, dünyadaki gücümüzü belirler” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Başkan Biden’in konuşmasından kısa notlar:

-Diplomasi geri geldi.

-Sorumluluk ve Şeffaf bir liderlik dış politikada göstereceğiz-Aktif dış politika izleyeceğiz

-Rusya ve Çini uyarıyoruz. Rusya, Alexei Navalny’i acilen bırakmasını istiyoruz.-Almanyadan asker çekilmeyecek

-Yemen’e destek duracak ama Suudi Arabistan’ın toprak bütünlüğünü de koruyacağız.

– ABD’nin Yemen Özel temsilcisi Tim Lenderking olacak-Demokrasi ve İnsan Hakları sahip çıkacağız.

-Myanmar ordusuna uyarıyoruz.-Yeni Mülteci programımız olacak.125 bine kadar yeni mülteci alacağız.

Peki Türkiye?

Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanları Blinken ve Çavuşoğlu arasında bir telefon görüşmesi daha yapılmadı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 25’in üzerinde Dışişleri Bakanı ile göreve geldiğinden beri telefonda görüşmesi ve hala Türk mevkidaşı ile irtibat kurmaması ise kafalar soru işareti bırakmış durumda.

Başkan Obama, 2009 yılında göreve ilk geldiğinde, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakanı Recep Tayyip Erdoğanı 16 Şubatta ilk görüşmüş. 45. Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 8 Şubat’ta ilk telefon görüşmesini yapmışlar. ABDde yönetime yeni seçilmiş Başkan ve Bakanları ilk görüşmelerini genelde Kanada ve İngiltere Başbakanları ile görüşerek yapıyorlar.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan 2 Şubatta bir telefon görüşmesi ilk temas olarak kayıtlara geçer iken, dünde ABD Dışişleri Bakan Sözcüsü Ned Price, LGBT karşıtı söylemleri kınadıkları vede Boğaziçi Üniversitesinde tutuklanan öğrencileri konusunda endişeli oldukları ile ilgili açıklama yaptı.

--

--

Ali Cinar

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com