ASA Başkanı Azeri: Karabağ’da görüşmek üzere!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları ile Washington, DC de ayrı ayrı görüştü. Bakan Pompeo ABD’nin AGİT altındaki Minsk grubu içinde tansiyonun çözülmesi ve ateşkesin gerçekleşmesini istediğini söyledi. Turkish Journal’ın aldığı bilgiye göre, toplantılarda bir sonuç çıkmazken, ABD bir iyi niyet göstergesi olarak iki bakanı, Başkente davet etmiş oldu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ayrıca Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile de ayrı bir görüşme yaparken, Washington,DC ziyaretinde ABD’deki Azeri Diaspora liderleri ile bir araya geldi.

1957 kurulmuş Amerika Azerbaycan Derneği’nin Başkanı Tomris Azeri, Turkish Journal Karabağ ile ilgili son gelişmeleri paylaştı.

ASA Başkanı Tomris Azeri derneğin kuruluşundan bugüne faaliyetlerine değinirken şunları kaydetti:

“Amerika’daki Türkiye, Azerbaycan ve bütün Türk Devletleri toplulukları hep birlikte çalıştılar. Amerika Azerbaycan Derneği 1957 yılında Amerika’da kuruldu. Azerbaycan o zamanlar dünya haritasında yoktu. Bizim derneğimiz kurucu babalarımız hep Türk toplumu ile iç içe oldular ve bizi de böyle yetiştirdiler. Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ve büyükelçiliği bizimde diplomatlarımız. Her konuyu onlara danışırdık, her problemimizi anlatırdık. Yine de birlikteyiz.

“Amerikan politika sistemini daha iyi öğrenmemiz lazım”

Açıklamasında özeleştiride bulunan Azeri, şu ifadelerle Türk toplumuna birlikte hareket edip, gücünü kullanma çağrısı yaptı:

“Eksiklerimiz var, düzenli bir şekilde çalışmıyoruz. Bölünmelerimiz var, nedenlerini anlamakta zorlanıyoruz. Birlikte yapabileceğimiz en etkili olabilecek şey Amerikan politika sistemini daha iyi öğrenmemiz lazım, Amerika politikası ile ilgilenmemiz lazım. Amerika medyasına ulaşmamız lazım. Artık Amerika’nın her eyaletinde çoğunluğa sahibiz ve bunları daha iyi kullanmamız gerekiyor. Sistem ile birlikte daha güçlü olacağımıza inanıyorum.”

Azeri, Dağlık Karabağ sorununa değinirken şunları kaydetti:

“Maalesef AGİT Minsk grubu son 29 yıldır başarısız oldu. Azerbaycan bütün kararları denedi, Minsk grubu ve Ermenistan üyeleriyle masaya oturdu, dinledi, söylenenleri yaptı ama hep tek taraflı öldüğü için toplantılar hepsi başarısız oldu. Ermeni tarafı alınan bütün kararları hiçe saydı. 1993 yılından bu yana, dört BM Güvenlik Konseyi kararı (822, 853, 874 ve 884), Dağlık Karabağ, uluslararası alanda Azerbaycanın yasal bir parçası olarak bütün dünya tanırken, işgalci Ermeni tarafından göz ardı edildi.”

Azerbaycan’ın 29 yılda askerini eğitip, ordusunu kuvvetlendirdiğini belirten Azeri, sonunda Azerbaycan liderliği kendi işgal altında olan topraklarını geri almak için harekete geçtiğini belirtti.

Açıklamasında, “Bugün bütün dünyanın tanıdığı kendi toprakları içinde savaşıp işgal altında olan topraklarını geri alıyorlar.” diyen Azeri şu ifadeleri kullandı:

“Azerbaycan halkı da, her yerdeki insanlar gibi, doğup büyüdükleri kendi topraklarda barış ve güvenlik içinde yaşama hakkına sahiptir. Azerbaycan bu sefer kendine ait olan toprakları almakta kararlı ve azimlidirler. ve bizler Amerikada yaşayan Türkler Azerbaycan’ı destekliyor ve onunla gurur duyuyoruz.

Karabağda görüşmek üzere!”

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com