Ali Çınar cnnturk.com için değerlendirdi! Beyaz Saray-Soçi-İdlib denklemi

Gazeteci Ali Çınar, Beyaz Saray’dan cnntürk.com’a özel açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılacak görüşmenin ABD tarafından dikkatle takip edileceğini belirten Çınar, “Türkiye’nin Rusya ile yapacağı anlaşmalar ABD’nin Suriye politikasında etkili olacak.” ifadelerini kullandı.

Ali Çınar’ın açıklamaları şöyle:

Biden gündemi ağırlıklı olarak Kongre’deki altyapı bütçesinin tamamlanması. Kovid-19'la mücadele ki dün 3. aşısını olmuştu ve ekonominin toparlanması diyebiliriz. G-20 Zirvesi’ne Roma’da katılacak, 30–31 Ekim’de aynı şekilde Kasım’ın ilk haftasında da Glasgow’daki İklim Zirvesi’ne gidecek. Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme ihtimali de var ancak bu Beyaz Saray yönetiminden kesinleşmedi ama G-20 Zirveleri’nde liderlerle arasında ikili görüşmeler oluyor.

GÖZLER ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDE

Aynı şekilde Başkant’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in yarın yapacağı toplantı gündem maddesi. Buradan çıkacak sonuçlar Washington’da takip edilecek. Birinci madde tabi Suriye. ABD’nin 900'e yakın Suriye’de askeri var. YPG/PKK terör örgütüyle de yakın olarak çalışıyor. Bu terör örgütüne yakın Suriye Demokratik Güçleri geçen haftadan beri burada kendi propaganlarını yapıyorlar. Geçen hafta Temsilciler Meclisi’nde Pentagon’un savunma bütçesi kalemlerinden 177 milyon dolar YPG/PKK terör örgütüne gideceği belirtiliyor. Suriye’de yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin Rusya ile yapacağı anlaşmalar ABD’nin Suriye politikasında etkili olacak. Bunun dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400 alımlarına devam edeceğiz açıklaması Başkent’te yankı buldu ve Dışişleri Bakan Sözcüsü yeni alımlar yeni yaptırımlar mesajı getirir dedi.

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com