Ali Çınar Blinken’ın Türkiye açıklamalarını değerlendirdi: ‘İki önemli nokta var’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 24 Nisan’da ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesi kullanmasıyla ilgili konuştu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın telefon görüşmesine de değindi. Dış Politika Analisti Ali Çınar Blinken’ın açıklamalarıyla ilgili CNN TÜRK canlı yayınında önemli bilgiler verdi.

İşte Ali Çınar’ın o açıklamaları;

Blinken Biden’ın ‘soykırım’ ifadesiyle ilgili neler söyledi? Erdoğan-Biden görüşmesine dair ne dedi?

Dışişleri Bakanı Blinken dün yaptığı toplantıda Biden’ın hem senato olduğu dönemde hem de başkanlık seçimlerinden Ermenilere zaten söz verdiğini bunun bir sürpriz olmaması gerektiğini söyledi. Aynı şekilde burada Türkiye’yi de suçlamanın olmadığını Osmanlı İmparatorluğu’na atıfta bulunduğunu konuşmasında belirtmekte fayda var.

Genel olarak baktığımızda Dışişleri Bakanlığı ile Pentagon’un sözde soykırım kelimesinden uzak durduğunu görüyoruz. Blinken’ın o nedenle çok dikkatli konuştuğunu belirtebilirim. 14 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasında yapılacak görüşme konusunda da çok olumlu konuştu. ‘Evet. Bazı düşünce farklılıklarımız var. Ama diğer konularda ortak çalışma ümidimiz var.’ mesajını verdi. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden’ın geçen hafta yaptığı telefon görüşmesinin olumlu geçtiğini belirtti.

Genel hava Biden ile Erdoğan’ın haziranda yapacağı görüşmenin olumlu ve umutlu bir havanın Blinken tarafından verildiğini görüyoruz.

Blinken’ın S-400'ler ile ilgili açıklaması

Dışişleri Bakanı çok net bir şekilde Türkiye’nin S-400'den vazgeçmesi gerektiğini, eğer S-400 alımlarına devam ederse yasa olan CAATSA’nın bazı uygulamalarını yeniden konabileceğini belirtti. Rus Savunma Sanayii’nin Türk Savunma Sanayii’ne giriş yapmasından da büyük rahatsızlık duyduklarını belirtti. İki önemli nokta var. Türkiye’de bir tartışma oldu. S-300'den farklı olduğunu dile getirdi. Bunu Amerika sürekli vurguluyor. Niye Yunanistan’a S-300'le söylenmiyor laf ama S-400'e söyleniyor soruları vardı. Buna Blinken sadece ‘farklılıklar var olarak değerlendiriyoruz’ dedi.

Son olarak, ABD ile müttefiklerin Türkiye’nin S-400'e sahip olması konusuyla ilgili ‘bizim için büyük bir tehlike’ olarak adlandırdı. Yani sözün özü, ‘S-400 konusunda netiz. Türkiye bu füzelerden vazgeçsin’ mesajı verdi.

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store