ABD’de Türkler Trump mı Biden mi diyor?

2020 ABD Başkanlık Seçimlerine çok az bir süre kala, ABD’nin değişik bölgelerinde yaşayan Türklerin nabzını tuttuk. Konuştuğumuz birçok eyaletteki Türklerin yarısının Biden’a, yarısı Trump’a oy vereceği görülüyor.

Bu çerçevede, Biden’la birçok ortamda konuşmuş, New Jersey Demokrat Parti’de aktif şekilde çalışan Derya Taşkın ve “Türkler için Trump Platformu”nun kurucularından Saygın Şimşek ile konuştuk.

Derya Taşkın: Neden Biden ABD için iyi olur?

Başkan Yardımcısı Biden seçmenlere COVID-19, vergiler, göçmenlik reformları, eğitim, ırksal eşitlik, ve iklim değişikliği gibi konularda daha ümitlendirici bilgiler veriyor. Biden’in ilimli karakteri ve konulara nezaketle yaklaşması halka güven vererek sakinleştiriyor. Başkan Trump’a karşı Biden’in zenginlerden daha çok orta kesimi hedef alması insanlara cazip gelerek öne çıkmasına yardımcı oluyor. Örnek olarak, zenginlerin vergilerini arttırıp orta düzeydeki vatandaşların desteklerinin artması gibi. Bugün itibariyle işsizlik krizi devam ederken ekonomik yavaşlama daha çok hissediliyor. Bu tablo içinde bulunduğumuz bu durumun Trump tarafından iyi yönetilmediğini gösteriyor. Başkan Yardımcı Biden’in izlediği politikalar orta-gelirli insanları destekleyip gelir dağılımını daha eşit bir seviyeye getirerek refah ortamının daha çabuk geri döneceğini işaret ediyor. Cumhuriyetçiler ve Trump sağlık hizmetleri ve göçmen yasalarında çıkardıkları zorluklarla İşlemleri durdurma yoluna giderken Biden göçmen reformlarının ve sağlık hizmetlerinin daha kolay ve uygun maliyetlerde herkesin yararlanabileceği daha iyi bir hale getirmeyi planlıyor.

Ayrıca iklimin amansız değişikliğinin bütün dünyadaki etkisi geleceğimiz ile alakalı karamsar gidişine karşı alacağı önlemlerde izlediği güçlü politikalarının başında. Bu açıdanda Biden çevreci yaklaşımları Amerikan halkına temiz enerji ve iklim konuları hakkında da rahatlık veriyor. Ayrıca pandemiye denk gelen bu olumsuz süreçte bile Seçime 18 gün kala 22 milyon kişinin oyunu posta yoluyla kullanmış olması ve kullanmaya devam etmesi insanların istikrar aradığının göstergesidir.

Biden Başkan olursa Türkiyeyi kaybetme lüksü olur mu?

Karşılıklı müttefik olan iki ülkenin, ülke çıkarları doğrultusunda değişebilecek gündem politikaları dışında birbirini değişmekte olan yeni düzende kaybetmek istediğini yada bunlara yönelik tutum içerisinde olacağını düşünmüyorum. Bunlara bağlı olarak da Türkiye Cumhuriyetinin askeri gücü ve teknolojik silahlar açısından bölgedeki hakimiyeti ve yıllardır askerinin sıcak çatışmalarla birlikte ciddi bir donanıma sahip olduğu bütün komşu ve dış ülkelerce bilinmekte ve takip edilmekte. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti NATO ve Birleşmiş Milletler üyeliği, bulunduğu bölgede güç toplaması olması ve son dönemde izlediği politikalarla Türk ve Müslüman ülkeleri arkasına alması ve bölgede birçok oyunu durdurması açısından tekrar bölgede daha güçlü bir hale gelmesi Amerikanın bu müttefikini hiçbir zaman kaybetmek istememesi anlamında okuyabiliriz.
Biden Türkiye karşıtı bazı olumsuz açıklamalarının başka ülkelerin lobi faaliyetlerinin ve oy potansiyeli Türk Amerikalı seçmenlerden daha fazla olduğu için bir oy politikasıdır.

Nasıl bir ilişki olur?

Trump döneminde iyice koparılan Çin-Amerika ilişkileri yüzünden Amerikanın ihracatlarında ortaya çıkan eksikliklerinin karşılanması açısından Türkiye’deki üretim kalitesinin yüksek oluşu ve bölgedeki konumuyla alakalı Türk- Amerikan ilişkilerinin Biden tarafından durumu iyileştirmesi ve taleplerin karşılanmasının sorumluluğunun farkında olacağı için çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. Bu açıdan Başkan yardımcısı Biden’in daha sıcak yaklaşımlar sergileyeceğini düşünüyorum. Türkiyenin haklı olduğu konularda dik duruş politikasıyla daha ılımlı olacağını düşünüyorum.

Saygın Şimşek: Trump ile, Türk-ABD ilişkileri zarar görmez

Başkan Trump’ın yeniden başkan seçilirse ve Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçiler’de kalacak olursa Türkiye ile ilişkiler alternatif’e göre çok daha iyi olacaktır. Başkan Trump döneminde hiçbir savaş açılmamıştır. Yönetim görüşmeler ve anlaşmalar yoluyla dış ilişkilerini yapılandırmış dir. Son olarak Arap ülkeleri ve İsrail arasında yapılan anlaşmalar Orta Doğu’da barışın ve istikrarın geldiğinin göstergesidir. Başkan Trump şimdiye kadar Türkiye ile ilişkilerinde uzlaşmacı ve yapıcı tutum sergilemiştir, bunun da seçilirse devam edeceğini düşünüyoruz.

Eğer alternatif olan Başkan adayı Biden seçilecek olursa Türkiye’yi zorlu bir dönem beklemektedir. Kendisi şimdiye kadar olan Türkiye ile söylem ve yayınlarında Türkiye’nin çıkarlarının karşıtı bir tavır sergiliyeceğini açıkça söylemiştir. ABD ile Türkiye arasında S400 füzeleri, Doğu Akdeniz, Ermenistan ile Azerbeycan arasında savaş ve Suriye kaynaklı gerilimlerin artması çok muhtemeldir. Bu sebeplerden dolayı Türkiye için olumsuz dış politika izleyeceğini tahmin ediyorum. ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında adım atılmasını tetikleşini bekleyebiliriz. Başkan adayı Trump açıkça Türkiye’deki seçimlere müdahale edeceğini söylemiştir.

Trump yeniden seçilecek olursa küreselci değil ulusalcı ekonomik ve dış ilişkiler politikalarına devam edecek

ABD de anarşi, talan ve yağma yapan küreselcilerin silahlı militanları ANTİFA’nın Kürt terörist grupları YPG ve PKK kamplarında eğitilmesi ve yakın ilişkilerini olduğu belli olmuştur. Demokrat Parti’nin desteklemiş olduğu ANTİFA ile YPG ve PKK küreselcilerin BOP için eğitmiş olduğu silahlı militanları dır. Başkan Trump, ANTİFA’yı terörist ilan etmiştir. Bu tip terörist organizasyonlarla mücadele edeceği beklenmektedir.

Buna ek olarak üretimi Çin, Meksika gibi ülkelerden ABD’ye geri getirmeye devam etmesi beklenmektedir. Başkan Trump’ın enerjisini Ortadoğu’da daha çok Çin ile olan ilişkileri yeniden yapılandırmaya harcayacağını düşünüyorum. Bu seçimlerin hem ABD hem de Türkiye için hayırlı sonuçlanmasını temenni ediyorum

Yaklaşık 30 milyon seçmenin oy kullandığı açıklanır iken, gözler 22 Ekim’de yapılacak Biden-Trump TV münazarasına çevrilmiş durumda.

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com