ABD Kongresinde Türkiye algısı neden kötüleşiyor?

Son beş yılda Türkiye’ye aleyhine sıkıntı anların yaşandığı ABD’de son dönemde bu sıkıntıların en üst düzeye çıktığını ve Türkiye karşıtı partilerüstü kararların alındığını görüyoruz.

Geçen hafta 54 Senatörün Türkiye aleyhine Başkan Biden’a yazdığı mektubun yankıları devam ederken, buna benzer mektubun, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a bu hafta yollanması bekleniyor. Turkish Journal kaynaklarının edindiği bilgiye göre 13 Temsilciler Meclisi üyesinin öncülüğünde yazılan mektup imzaya açılmış durumda. Büyük bir çoğunluğun imza atması beklenirken, Türk Dostluk grubunda birçok temsilcinin de bu mektupta ismi geçeceği öğrenildi.

ABD Kongresinde ikinci mektubun içeriğinde neler var?

Yeni mektupta şu ifadelere yer veriliyor:

“İkili ilişkilerimizde haklı olarak stratejik konular büyük ilgi gördü, ancak Türkiye’de yaşanan ağır insan hakları ihlali ve demokratik gerileme de önemli bir endişe kaynağı. Yalnızca, ulusumuzun ulusal güvenlik çıkarlarını ilerletmekle kalmayıp, aynı zamanda insan haklarını, hukukun üstünlüğünü ve demokratik değerleri destekleme taahhütlerimizi sürdürmek için sizinle birlikte çalışmayı taahhüt ediyoruz.”

Mektupta FETÖ’cü Enes Kanter’in ismi geçmezken, FETO davalarından on binlerce insanın tutuklandığı belirtildi.

Mektupta ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan hedef alınır iken, Biden yönetimine her konuda arkanızdayız mesajı verildiği görüldü. Açıkçası, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçen günlerde yaptığı açıklamalarda, Beyaz Saraydan, birçok konuda kararlar alınmadan önce de Kongre ile beraber çalışacağı ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Hatırlanacağı üzere, Senatoda yazılan mektup sonrasında, TBMM Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehdi Eker bir açıklama yaparak, ABD’li bazı senatörlerin ülkemizin iç ve dış politikasını hedef alan mesnetsiz ve sorumsuz ithamlarına karşı; AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti milletvekillerimizin imzaladıkları ortak bildiri ile cevap verdik dedi.Bu bildiride, Mektubun, Türkiye’ye karşı sergilenen sonuçsuz kalmaya mahkum beyhude ve müttefik zihniyeti ile çelişen hasmane girişimlerin son örneği olmuştur denilerek, FETO ve YPG-PKK konusunda ABD’nin duruşu ile ilgili ciddi detaylarda bulunuyor.

ABD Kongresinde Türk-ABD ilişkilerindeki Sorunlar:
-Türkiyenin S400 alımı sonrası konusunda yaptırım uygulandı(Yeni yaptırımlar gelebilir)
-Türkiyenin F35 verilmesi bloklandı
-Sözde Ermeni soykırımı(geçen dönem geçti)
-İnsan Hakları (bu konuda tasarılar sunuldu)
-Türkiye’nin Suriye operasyonları kınayıcı tasarılar sunuldu.Kongre net şekilde -YPG-PKK destekleyeceğiz mesajı veriyor
-Doğu Akdeniz’de Yunan ve Rum’a destek tasarıları sunuldu

Aslına bakarsanız , Türkiye’de hukuk/insan hakları konusunu bir kenara ayırırsak,diğer konularda ortak milli bir duruşun olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Neden ABD Kongresinde Türkiye algısı kötüleşiyor?

-Anti Türk gruplarının koordineli ortak çalışması
-Kongrenin Demokrasi hassasiyeti nedeni ile Türkiye’nin insan hakları ve hukuk konusunda adımlarına büyük tepki
-Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyulan tepki
-Partiler Üstü bir tavır
-Türk Dostluk Grubunun Zayıflaması
-Türkiye’nin an itibarı ana PR ve Lobi firmalarının olmaması
-ABD’deki Türk diasporasının dağılması ve yerel eyaletlerde grassroot çalışmalarının azalması
-Amerikanın Türk Koalisyonu gibi Kongrede aktif olan kurumların Başkentte ofislerini kapatması

Peki Türkiye ne yapmalı?

Türkiye’nin Kongre olmak üzere Başkentte olumsuz havayı dağıtması için kurumlar arasındaki diyaloğu artması, düzenli sonuç odaklı ziyaretlerin yapılması, PR ve Lobi konularında profesyonel bir çalışmanın ortaya konması ve ABD’de Türk toplumun birlik ve beraberliği için çalışılması önemli olacaktır. Aynı şekilde, ABD’nin birçok milli konuda partilerüstü bakışı daha net şekilde anlatılması çok değerli olacaktır. Aylardır konuşulan hukuk reformunun hayata geçirilmesi ve gerekli insan hakları konusunda düzenlemelerin yapılması değerli olacaktır.Bu adımda batının isteği ile değil, demokrasi gereği Türk milletinin hakettiği bir yasal hakkı ve gerekliliği olarak yapılmalıdır.

Türk Dostluk Grubunda kaç üye var?

ABD Kongresinde 116 dönemde 103 Türk Dostluk Grubu Üyesi bulunuyordu. 3 Kasım’daki seçimler sonrası bu sayısı “83”‘e düştü

6 Ön seçimi kaybetti
9 Emekli oldu
1 Vefat etti
1 Beyaz Saraya geçti
1 Seçimi kaybetti (Temsilciler Meclisi)
1 Senatoyu kazandı (Temsilciler Meclisinden ayrıldı)
1 Seçimi kaybetti (Senato)

3 Ocak 2021’de 117. dönemin başlangıcı olan günden itibaren,3 yeni Kongre uyesinin katilimi ile Kongrede Türk Dostluk Grubu üyesi 86 oldu.

Senato; 4 Üye(3 Cumhuriyetçi, 1 Demokrat)

Temsilciler Meclisi; 82 Üye (42 Demokrat, 40 Cumhuriyet)

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store