ABD ile ilişkileri neler bekliyor?

Joe Biden dönemiyle birlikte Türkiye-ABD ilişkilerini neler bekliyor? ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile birlikte bir dönem Pentagon’da görev yapmış önemli isimler Milliyet’e konuştu. Ortak görüş, Biden’ın terör örgütü YPG/PKK’ya desteğini sürdüreceği yönünde.

S-400, F-35, YPG/PKK… Trump döneminde Ankara-Washington hattında krize yol açan başlıca sorunlar. Halen de çözülmeyi bekliyorlar. Peki, Joe Biden döneminin başlamasıyla çözüm yolu bulunabilir mi? Milliyet Yazarı Ali Çınar, ABD’li üç önemli isme sordu.

“BIDEN DA YPG’Yİ DESTEKLEYECEK”

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye Trump döneminde yüzlerce TIR silah yardımı yapılmıştı. Ankara YPG’ye verilen desteğe sert tepki gösterirken, ABD’nin eski suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Biden döneminde de YPG’ye desteğin süreceği görüşünde. Jeffrey, “ABD, DEAŞ’ın kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılması çabasında etkin bir ortak olduğu için YPG’yi destekliyor. Obama ve Trump yönetimleri YPG’ye verilen silahların Türkiye’ye karşı kullanılmayacağı güvencesini verdi. Biden yönetiminin de bunu devam ettireceğinden eminim” dedi.

“YPG’Yİ DESTEKLEMEKLE HATA YAPTIK”

NATO Güçleri eski komutanı emekli Amiral James Stavridis de Biden’ın YPG’ye desteğini sürdüreceğini söyledi. ABD’nin eski Avrupa Kuvvetler Komutanı Korgeneral Ben Hodges ise, ülkesinin YPG’yi desteklemekle hata yaptığı görüşünde. Hodges, “YPG konusunda hata yaptık. Türkiye gibi bir ülkeyle ilişkileri ciddi şekilde zedeleyen, DEAŞ’ı yenmek için YPG ile çalışmak gibi taktiksel kazanımlara öncelik veren kararlar yeniden gözden geçirilmeli” şeklinde konuştu.

“S-400 TÜRKİYE’NİN EGEMEN SEÇİMİ”

Ve S-400 konusu… Stavridis, Türkiye’nin satın aldığı S-400'ü sınırlı şekilde kullanarak çözüm üretilebileceğini belirtti. Ben Hodges ise Türkiye’nin egemen bir devlet olarak S-400 almakta özgür olduğunu vurguladı.

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store