Başkan Joe Biden’ın 24 Nisan’da, 1915 olayları için sözde Ermeni soykırımı kelimesini kullanmasının ardından, Beyaz Saray yönetimi için bu konu ikinci gün kapandı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın “Başkan Biden zaten sözünü tuttu, süpriz olarak görülmemeli” açıklamasıyla birlikte gözler 14 Haziran’da yapılması beklenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Biden arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda.

Öte yandan 24 Nisan sonrası Türkiye’nin lobiciliği ve ABD’deki Türk diasporasının çalışmaları yeniden gündeme gelmeye, tartışılmaya başladı.

ABD’deki Türklerin tarihini en iyi bilen isimlerden olan akademisyen Dr. Işıl Acehan’a göre, Türklerin bu ülkeye gelişi 1890’lara dayanıyor. Önceleri Boston, New York ve Michigan’a geliyorlar. En eski derneklerse 1910’da kurulan Worcester…


ABD’de 24 Nisan’da, siyasi çıkarlar ve verilen seçim sözleri gereği, tarihi gerçeklerle çelişen Ermeni soykırım iddialarının resmi olarak tanınmasının ardından, Kaliforniya’da Türklere ve Türkiye’ye karşı nefret söylemleriyle büyüyen bazı radikal Ermenilerin Türk karşıtı söylem ve eylemlerini artırması, bölgede yaşayan Türklerde endişeye neden oluyor.

Turkish Journal Yazarı Ali Çınar, son zamanlarda Ermeni diasporasının Kaliforniya’daki bazı radikal üyelerinin, bu eyalette yaşayan Türkiye ve Azerbaycan kökenli Türk toplumuna yönelik tahrik edici davranışlarının artması nedeniyle Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz ile görüştü.

Başkonsolos Can Oğuz Turkish Journal’a açıklamasında şunları kaydetti:

“Los Angeles’ta diasporanın radikal kesimleri maalesef Türkiye ve buradaki Türk toplumuna yönelik hayli…


Başkan Biden’nin sözde Ermeni soykırım kelimesini 24 Nisan’da kullanması sonrası ABD’de Türk derneklerinin çalışmaları ve gelecek ile ilgili görüşlerini dinlemek istedik. ABD’de bulunan çatı kuruluşları dışında, yerel eyaletlerde tüm yükü çeken derneklerimizin varlığı çok önemli. Pandeminin etkisi, Türkiye’deki siyasi kutuplaşmanın ABD’ye taşınması, derneklerdeki kavgalar ve milli konularda görülen umursamazlığın artması endişe veriyor. Tabii ki, çalışan ve birlikteliği sağlamaya gayret eden Derneklerde yok değil.

İşte ABD’nin farklı eyaletlerindeki 6 Dernek Başkanının düşünceleri:

Fuat Ornarlı, Türk-Amerikan Ticaret Odası Başkanı-Florida:

Toplum milli konulara ilgili değil bilhassa gençler. Türk diasporası ortak sebeplerde buluşmamız lazım. ATAA’nın “Turkish Advocacy”adlı platformda 13 ayrı kategoride vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz…


After President Biden used the phrase so-called “Armenian genocide” on April 24,Turk of American team wanted to listen to the words of Turkish associations in the U.S. and their views about the future. The impact of the pandemic and, by extension, the political polarization in Turkey towards the U.S. conflicts with the associations, and the increasing apathy towards national issues are among the concerning issues. Of course, some associations work and strive to provide togetherness. Here are the opinions of 6 Turkish-American Association Presidents found across the various states of the U.S.:


ABD Başkanı Joe Biden’nin 100 günlük icraatını, Amerikan Kongresindeki konuşmasını 26 milyon 900 bin izleyici seyrederken, Kongre’de pandemi tedbirleri nedeniyle 200 kongre üyesi sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde oturarak Biden’i dinledi. İlk defa iki kadın, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Başkanın konuştuğu kürsünün arkadasında oturdu.

Biden’in görev süresi, Senatonun 6 Ocak Capitol isyanlarından sonra Trump’ın ikinci suçlama davasını yürütmesiyle başladı. Kongre daha sonra, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı olan ÇOVİD-19 teşvik faturasını müzakere etmek ve geçmek için haftalar harcadı. Önümüzdeki haftalarda Kongrede gündeme gelmesi beklenen 2,25 trilyon dolarlık iş ve altyapı teklifini de…


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 24 Nisan’da ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesi kullanmasıyla ilgili konuştu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın telefon görüşmesine de değindi. Dış Politika Analisti Ali Çınar Blinken’ın açıklamalarıyla ilgili CNN TÜRK canlı yayınında önemli bilgiler verdi.

İşte Ali Çınar’ın o açıklamaları;

Blinken Biden’ın ‘soykırım’ ifadesiyle ilgili neler söyledi? Erdoğan-Biden görüşmesine dair ne dedi?

Dışişleri Bakanı Blinken dün yaptığı toplantıda Biden’ın hem senato olduğu dönemde hem de başkanlık seçimlerinden Ermenilere zaten söz verdiğini bunun bir sürpriz olmaması gerektiğini söyledi. …


The U.S. President Joe Biden has addressed a joint session in Congress for the first time since taking office. President Biden declared that “America is rising anew” in his speech, in which he highlighted his economic plans.

The U.S. President has started his speech by saying, “It has been 100 days since I inherited a nation in crisis. I can tell you this after 100 days: America is advancing again by turning peril into possibility, crisis into opportunity, setbacks into strengths.”

Highlighting the process made regarding the fight with the pandemic since his taking office, Joe Biden said, “Less than…


Despite President Biden’s recognition of Armenian claims to genocide, the relationship between Turkey and the US won’t break — and legal action in the US is near impossible.

The repercussions continue from US President Joe Biden’s official recognition of the so-called Armenian genocide on April 24. The statement’s unacceptable and arrogant approach in addressing the issue reveals that it was written very carefully by jurists.

As of April 20, the news was that “Biden is getting ready to officially recognise it,” which was leaked to the US media and implied to have been sent in a message to Ankara, followed…


ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da sözde ermeni soykırımını resmi olarak tanımasının yankıları sürüyor. Hatırlanacağı üzere daha önceden birkaç yazımda, bu konunun ciddiyetini ve Biden’ın sürpriz yapabileceğini net şekilde ortaya koymuştum. Açıklamanın içindeki kabul edilemez, haddini aşan üslup ve kelimelerin varlığı, çok dikkatlice ve hukukçular tarafından kaleme alındığını ortaya koyuyor.

Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un, bu konuda geçmiş yılların aksine sessiz kalmayı tercih ettiğini belirtmek istiyorum. 20 Nisan itibariyle ABD medyasına sızdırılan ve Ankara’ya mesaj anlamına gelen “Biden tanımaya hazırlanıyor” haberleri, ardından Cuma günü Washington-Ankara hattında gerçekleşen üç ayrı telefon görüşmesiyle olayın akıbeti belli olmuştu. Başkan Biden’ın göreve gelişinden bu yana…


ABD Başkanı Biden’in beklenen soykırım açıklaması sonrasında tepkiler gelmeye devam ediyor. Biden’ın konuşmasında satır aralarındaki detaylar neler? Osmanlı dönemindeki Ermeni Soykırımı söylemiyle ne ifade edilmek isteniyor? Amerikan medyası söylemi nasıl değerlendiriyor? Milliyet Gazetesi yazarı Ali Çınar CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi.

Ali Çınar’ın açıklamaları şöyle: Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımı olarak belirtiyor açıklamasında. 24 Nisan 1915'te başlayan ve Ermenilerin tutuklanmasıyla ilgili de devam ediyor. Dün akşamdan beri Biden’a yakın olan senatörler Biden’ı tebrik etmeye başlamıştı. ABD medyası da söylemişti. Burada önemli olan açıklamadaki sözde soykırım kelimesinin kullanılması. Burada Biden Ermeni diasporasının istediği anti Türk gruplarının istediği kelimeyi kullanmış oldu. En önemlisi…

Ali Cinar

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store