Geçen yıl 81 milyon oyla seçilen Başkan Joe Biden’ın kamuoyundaki desteği azalmaya devam ediyor. Başkan Biden’ın kamuoyundaki desteğinin Temmuz ayından bu yana 11 puan gerileyerek yüzde 55’ten yüzde 43’e düştüğü bildiriliyor. Pandeminin başından beri hayatını kaybeden ABD’li sayının 700 bini geçmesi, ortalama günlük vaka sayılarının 100 bin üzerinde olması, ekonominin…


Terör örgütü PKK/YPG’nin temsilcisi ABD’de dikkat çeken temaslarını sürdürüyor. Dış Politika Analisti Ali Çınar, CNN Türk canlı yayınında terör örgütü temsilcisinin temaslarıyla ilgili konuştu. Temsilcinin ABD’de PKK ağzıyla mesajlarını verdiğini söyleyen Çınar, “ABD Suriye’de varlığını sürdürmek istiyor. Aynı zamanda terör örgütü ile de yakın çalışmaya devam edeceğini açıkladı. 177 milyon…


Ankara’nın Pentagon’a, yabancı askeri satışlar kanalıyla 40 adet F-16 Block 70 ve ilaveten 80 F-16’nın modernizasyonu için talepte bulunduğunu öğrendim. Bu satışın onaylanmaması, iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin sonunu getirebilir.

Türkiye, geçmişi 1974 yılına kadar giden “F-16 Fighting Falcon”dan (Savaşan Şahin), 1980’lerde toplam 160 adet almaya karar vermişti. Şubat…


Türkiye, 40 adet F-16 ve 80'e yakın F-16 modernizasyon kiti almak için ABD’ye başvurdu, teklif mektubu iletildi. Başvurunun onaylanması için ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan sonra da ABD Kongresi’nden de onay alınması gerekecek.

Türkiye, 40 adet F-16 savaş uçağı ve varolan yaklaşık 80 uçak için modernizasyon kiti satın almak için ABD’ye talepte…


Ankara’nın Pentagon’a, yabancı askeri satışlar kanalıyla 40 adet F-16 Block 70 ve ilaveten 80 F-16’nın modernizasyonu için talepte bulunduğunu öğrendim. Bu satışın onaylanmaması, iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin sonunu getirebilir.

Türkiye, geçmişi 1974 yılına kadar giden “F-16 Fighting Falcon”dan (Savaşan Şahin), 1980’lerde toplam 160 adet almaya karar vermişti. Şubat…


ABD’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenler için Washington anıtının önünde bir sergi açıldı. Dış Politika Analisti Ali Çınar açılan serginin detaylarını aktardı.

ABD’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden 701 bin Amerikalı anısına Washington Anıtı’nın önünde beyaz bayraklarla isimleri sergilenmeye başlandı. Dış Politika Analisti Ali Çınar, Washington’daki sergiyle ilgili detayları paylaştı.


Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde 29 Eylül’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk-Amerikan ilişkilerine yönelik açıklamalarının yankıları sürüyor. Başkan Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve geldiğinden bu yana yazılarımın birçoğunda Biden’ın Ankaraya mesafeli olduğunu hatta Afganistan konusunda sonuç çıkmayacağını dile getirmiştim.

Eski Başkan Barack Obama’nın…


With Washington rebuffing Ankara’s attempts to resolve festering bilateral issues, the shaky relationship between the two NATO allies doesn’t appear to be turning the corner anytime soon.

The new statements by President Erdogan about Turkey-US relations are still echoing.

In most of my articles, I have stated that President Biden…


Başkan Joe Biden, başarısız Afganistan’dan çıkış planı ve CENTCOM Komutanı General Kenneth McKenzie’nin “10 sivili yanlışlıkla öldürdük” açıklamasının yankıları sürerken, bu kez de ABD ile Fransa arasında tansiyon yükseldi.

Avustralya’nın, Fransa’yla imzaladığı 66 milyar dolarlık denizaltı satın alma anlaşmasını iptal edip ihaleyi ABD ve İngiltere’ye vermesi nedeniyle Paris’in tepkisi dinmiyor…


Gazeteci Ali Çınar, Beyaz Saray’dan cnntürk.com’a özel açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılacak görüşmenin ABD tarafından dikkatle takip edileceğini belirten Çınar, “Türkiye’nin Rusya ile yapacağı anlaşmalar ABD’nin Suriye politikasında etkili olacak.” ifadelerini kullandı.

Ali Çınar’ın açıklamaları şöyle:

Biden gündemi ağırlıklı olarak Kongre’deki altyapı bütçesinin tamamlanması…

Ali Cinar

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store