6 Ocak Kongre Baskını’nın İkinci Yıldönümü

ABD Kongresi Baskını’nın 2. yıldönümünde ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da Türkiye saati ile 22.00'de Amerikan kamuoyuna seslenerek ‘demokrasi mesajı’ vermesi beklenirken, 12 kişiye de Başkanlık Madalyası verecek. Madalyayı alacaklar arasında Kongre Baskını’nı püskürtmeye çalışan bazı polisler de madalya alacak.

ABD ADALET BAKANLIĞI’NIN SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, 6 Ocak 2021'deki isyana katıldıkları iddiasıyla 950'den fazla kişi tutuklandı ve 500'den fazla kişi suçlu bulundu. Saldırıda, baskına katılan ve Kongre’de polis tarafından vurulan Ashli Babbitt, kalabalıkta kalp krizi geçiren ve aşırı dozdan ölen biri de dahil olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetmişti. Kongre baskınında 140 polis memuru da yaralanmış, dördü intihar olmak üzere 5 memur ise hayatını kaybetmişti.

KONGRE’DEKİ SORUŞTURMA KOMİTESİNİN GÖREVİ BİTTİ

Kongre baskınını soruşturan ve Temsilciler Meclisi içinde 7'si Demokrat, 2'si Cumhuriyetçi üyeden oluşan komitenin görevi, yeni dönem başladığı için bitti. Ancak komite, son 18 ayda binin üzerinde kişi tanık olarak dinleyerek, Eski Başkan Trump’ın baskında direkt rolü olduğu ile ilgili ABD Adalet Bakanlığı’na suçlamaya yönelik tavsiyelerini iletti. Milyonlarca belge toplayan komitenin, son aylardaki önemli belgeleri de Ulusal Arşivler Dairesi’ne verilmek üzere Biden yönetimine teslim ettiği biliniyor.

ANKETLERDE HALK BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

Quinnipiac Üniversitesi’nin yaptığı ankette 45. Başkan Trump’ı sorumlu tutanların oranı yüzde 45 iken, ankete katılanların yüzde 54'ü ülkenin bu olaylara çok fazla zaman harcadığını ve artık ilerleme zamanının geldiğine inandığını belirtti.

--

--

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ali Cinar

Foreign Policy Expert on U.S.-Turkey Relations, ME, Security, NATO, Transatlantic / Journalist / 2019 Ellis Island Medal of Honor Recipient www.alicinar.com